Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor: Bayram ikramiyesi ve maaşlar toplu halde ödenir mi?

Milliyet.com.tr/ÖZEL Bu yıl Kurban Bayramı 16 ile 19 Haziran tarihleri arasına denk geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan emekli ikramiye ödemelerinin bayramdan önce verileceğini duyurdu. Emekliler ayın 17’si ile 28’i arasında maaşlarını alabiliyorlar. Bu durumda bazı emekliler bayramda maaş alacakken, bazılarının ise maaş ödemeleri daha sonraya kalacak. Bu nedenle tüm emekliler için erken aylık ödemesi gündeme geldi. Peki bu mümkün mü? En düşük emekli maaşı alan ikramiye ile birlikte ne kadar toplu ödeme alacak? En düşük emekli maaşı için tahminler ne?

‘TOPLU HALDE ÖDENEBİLİR’

Konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye değerlendiren Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz şu ifadeleri kullandı: “Bu sene Kurban Bayramı haziran ayının 16’sına denk gelmektedir. Emekli maaşlarının ödeme tarihi tahsis numaralarının son hanesine göre ödenmektedir. Bu takvime baktığımız zaman SSK emeklilerimiz ayın 17’si ile 26’sı arasında, Bağkur’luların maaşları 25’i ile 28 arasında, Emekli Sandığı’na tabi olan kamu personellerimiz ise ayın ilk haftası maaşlarını almaktadırlar.

Önceki dönem ikramiye ödemelerinin ise bayramından önceki hafta içerisinde ödendiğini biliyoruz. Dolayısıyla emekli maaşı ve bayram ikramiyelerinin birleştirilip ödenme ihtimali olabilir. Hem ikramiye hem maaş ödemeleri toplu halde bayram öncesinde ödendiği takdirde emeklilerimizin rahat bir nefes alabileceği kanaatindeyim.

‘BAYRAMDAN 1 HAFTA ÖNCE ÖDEME GERÇEKLEŞECEK’

Ayrıca geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı 28 Haziran 2023 – 1 Temmuz 2023 tarihine denk gelmekteydi. SGK’nın maaş ve ikramiye uygulamasıyla ilgili web sayfasındaki duyuruyu hatırlayacak olursak,

SSK kapsamında gelir/aylık alanlardan ödeme günü 17, 18 olanlara 17 Haziran’da, ödeme günü 19, 20 olanlara 18 Haziran’da, ödeme günü 21, 22 olanlara 19 Haziran’da, 23, 24 olanlara 20 Haziran’da ve 25, 26 olanlara 21 Haziran’da ödeme yapılmış, Bağ-Kur kapsamında gelir/aylık alanlara 22 Haziran’da, Emekli Sandığı kapsamında aylık alanlara ise 23 Haziran’da aylık ve ikramiyeleri ödemeleri gerçekleşmişti.

Bu dönemde buna benzer maaş ve ikramiyelerin birleştirilip bayramdan bir hafta öncesinde ödemelerin gerçekleşeceği kanaatindeyim.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ALAN BAYRAM İKRAMİYESİ İLE NE KADAR TOPLU PARA ALACAK?

Bilindiği üzere bayram ikramiyesi ilk olarak 1000 TL’den 1.100 TL’ye, devamında 2.000 TL ve sonrasında ise 3.000 TL‘ye yükseltilmişti.

Şu anda emekli aylıkları ise en düşük 10 bin TL seviyesinde. Bu durumda 13 bin TL toplu para alınacağını söyleyebiliriz. Tabi dul ve yetimler yasa gereği dosya bazında hissesi oranında ikramiye alacaktır.

EMEKLİYE YENİ DESTEK PAKETİ DİKKAT ÇEKTİ

Öte yandan yasa koyucu emeklilerimize ilgili Bakanlıklar vasıtası ile hayatlarını kolaylaştıracak bir dizi kampanyalar açıklamıştı. Ulaştırma alanında TCDD yollarındaki seyahatlerde %10 indirim nisan ayından itibaren geçerli olmaya başladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve ilgili mevzuatı uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara kamu kurum ve kuruluşlarına ait sosyal tesislerde 31 Aralık 2024’e kadar yüzde 15 indirim uygulanacak.

PTTcell ve PTTkargoda %10 indirin uygulanacak.

TROY kart ile bankalarla yapılan antlaşmalar dahilinde, emekli kartları vasıtasıyla fatura ödemelerinde, eczane ve market harcamalarında belirlenen üst limitler üzerinden giyim mağazalarında indirimler olacak.

Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtlar 1 aylık sürede emeklilerin ücretsiz hizmetine sunulacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı kendi bünyesindeki tesisleri ücretsiz olarak tüm emeklilere açacak. Yapılacak düzenlemelerin kurulacak olan emekliler.gov.tr web adresinden bildirimleri sağlanacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI TEMMUZDA NE KADAR OLACAK?

Daha önceki emekli maaş zamlarına baktığımızda genelde ara dönem değil de yılbaşı zamlarının daha fazla verildiğini ve çoğu zaman 5’in katları şeklinde yuvarlama yapılarak ödeme yapıldığını gözlemlemekteyim.

Taban maaş uygulamasında ise 10 bin TL olan taban maaşın 12.500 veya 15.000 seviyesine çıkarılacağını tahmin etmekteyim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir