Hümeyra’nın şarkısı gerçek oldu… AKP’nin sessiz gemisi kaçtı

AKP’nin Fethiye körfezini temizlemesi için yerel seçim döneminde Muğla’nın Fethiye ilçesine gönderdiği ve “Bu gemi körfezi temizlemeden gitmeyecek” dedikleri “Çamur 5” isimli gemi, seçim kaybedilince Fethiye limanını sessiz sedasız terk etti.

Ekmeğini denizlerden çıkaran yöre halkının büyük umut bağladığı körfezin temizlenmesiyle ilgili yaşanan süreç Yahya Kemal Beyatlı’nın kaleme aldığı ve Hümeyra’nın seslendirdiği ‘Sessiz Gemi’ şarkısının sözlerini akla getirdi. Gelişi bakanlarla beraber coşkulu, gidişi ise sessiz olan gemi şarkıda yer alan “Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan, Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol, Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol” dizeleriyle örtüştü.

“BİZ HALİÇ’İ TEMİZLEDİK, KÖRFEZ ÇOCUK OYUNCAĞI”

2009 yılında dönemin Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, yine seçim atmosferinde Fethiye’ye gelerek seçmenlere, “Biz Haliç’i temizledik. Fethiye körfezi çocuk oyuncağı” demiş ve süreci başlatan açıklamalarda bulunmuştu. Tam 15 yıldan bu yana her seçim döneminde AKP adayları tarafından ‘vaat’ konusu olan körfezin temizlenmesi umudu yine başka bir bahara kaldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ise 29 Mart 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, “Fethiye Körfezi’nin temizlenmesine yönelik dip taramalarını yapıyoruz. En kısa sürede Fethiye’de de çalışmalarımız başlayacak” ifadelerinde bulunmuştu. Ancak tablo öyle olmadı, seçim bitti, gemiler sessiz sedasız gitti.

AKP SÖZ VEREN AYDIN AYAYDIN’I YALANCI ÇIKARDI

AKP’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Aydın Ayaydın seçim meydanlarında kesin konuşmuş ve algı yaratmak isteyenlerin ‘Gemi geldi ama seçimden sonra gidecek’ dediklerini belirterek, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız burada. Bu gemiler Fethiye Körfezi’ni temizleyinceye kadar burada kalacak. Emin olun 10 yıldır büyükşehir belediye başkanı koltuğunda oturan ve ilçe belediye başkanlığı koltuğunda oturanlar bugüne kadar ne Muğla’ya ne de Fethiye’ye hiçbir belediye hizmeti getirmediler” demişti.

“TARİHİ ADIM, DÖNÜM NOKTASI”

MHP’nin Fethiye Belediye Başkan Adayı Muhammet Kökten DE seçim kampanyasında sıkça kullandığı ‘Fethiye körfezini temizleyeceğiz’ söylemlerinde bakanlarla birlikte gönderilen Çamur 5 isimli gemi için, “Fethiye Körfezi’nin temizliği için atılan tarihi adım, şehrimizin ve gelecek nesillerin çevresel sağlığı için önemli bir dönüm noktasıdır. Dün akşam saatlerinde körfeze giren temizleme gemisini, Fethiye halkıyla birlikte büyük bir coşkuyla karşıladık. Temizleme gemisinin körfezi temizleyene kadar burada kalacak olması, bu sorumluluğun ciddiyetini ve kararlılığımızı göstermektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Murat Sökdü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir